Stany zachowania banknotów.

Stany zachowania banknotów.
03.04.2016

 
       

UNCIRCULATED (UNC, I, 1)

Perfekcyjnie zachowany banknot, z którym nigdy ani emitent, ani kasjerka czy nawet kolekcjoner, a tym bardziej przeciętny człowiek nie obchodził się nieumiejętnie. Papier jest czysty i sztywny bez przebarwień. Rogi są ostre, bez żadnych śladów zaokrągleń (zaokrąglone narożniki świadczą często o tym że banknot był czyszczony, „prany” lub naprawiany) Banknot w stanie UNC ma oryginalne, naturalne lśnienie.

Słowo Unirculated jest używane przy ocenie stanów zachowania jako jakościowy pomiar wyglądu banknotu. Jest to banknot z którym nigdy nic nie robiono, bądź po prostu nie został wprowadzony do obiegu I tylko do takich banknotów termin ten jest uzasadniony, chociaż np. jest wiele banknotów, które nigdy nie weszły do obiegu, nie przekazywano ich ręki do ręki ale z którymi obchodzono się nieumiejętnie (np. w banku, podczas składowania czy transportu) ale mogą być one określone już tylko jako About Uncirculated. Plamienia bądź rozmazania farby (często spotykane np. na banknotach PRL, które zostały przepuszczone przez ówczesne maszyny do liczenia) drobne zgięcia powstałe w wyniku liczenia itd. jednoznacznie dyskryminują banknot jako UNC. Określenie UNC jest terminem nie podlegającym dyskusji i dotyczy banknotów którym nic nie można zarzucić.


ABOUT UNCIRULATED (AU, I-, 1-)

Praktycznie idealnie zachowany banknot z nieznacznymi tylko śladami użytkowania. Może mieć ślady liczenia bankowego w postaci drobnych zagięć narożników lub jednego lekkiego przegięcia przez środek, ale nie oba. Banknot w stanie AU nie może być złamany. Papier jest czysty i świeży z naturalnym połyskiem - lśnieniem. Rogi nie są zaokrąglone.


EXTREMELY FINE (EF, XF, II, 2)

Bardzo atrakcyjny banknot z nieznacznymi śladami użytkowania. Może mieć maksymalnie trzy lekkie zgięcia lub jedno złamanie. Papier jest czysty i świeży z naturalnym połyskiem - lśnieniem. Rogi mogą mieć jedynie delikatne zaokrąglenia, mogą być również drobne ślady zużycia w miejscach gdzie zgięcia dochodzą do krawędzi.


VERY FINE (VF, III, 3)

Bardzo atrakcyjny banknot z nieznacznymi śladami użytkowania. Może mieć maksymalnie trzy lekkie zgięcia lub jedno złamanie. Papier jest czysty i świeży z naturalnym połyskiem - lśnieniem. Rogi mogą mieć jedynie delikatne zaokrąglenia, mogą być również drobne ślady zużycia w miejscach gdzie zgięcia dochodzą do krawędzi.

FINE (F, IV, 4)

Banknot ze znacznymi śladami obiegu, wieloma zagięciami, złamaniami i zagnieceniami. Papier nie jest nadmiernie brudny ale może być już sflaczały. Krawędzie mogą wykazywać znaczne ślady zużycia z drobnymi naddarciami marginesów ale nie dochodzącymi do rysunku. W środku nie może być dziurki od zgięć. Kolory są czyste ale już nie świeże. Dziura po zszywkach lub dwie nie są czymś niezwykłym dla banknotu w tym stanie. Ogólny wygląd banknotu jest całkiem przyzwoity. 


VERY GOOD (VG, V, 5)

Mocno zużyty, wymaltretowany banknot ale ciągle w całości. Narożniki mogę być już mocno zniszczone, zaokrąglone i ponadrywane. Naddarcia mogą dochodzić do rysunku a w środku możliwa dziurka od zginania. Możliwe przebarwienia czy plamy, a dziury po pineskach czy zszywkach są czymś normalnym. Banknot ogólnie ponaddzierany ale bez brakujących fragmentów. Banknot w tym stanie mimo wszystko nie może mieć nie atrakcyjnego wyglądu.


GOOD (G, 6, VI)

Mocno zużyty i zniszczony banknot. Normalne zniszczenia wynikające z długiego okresu bycia w obiegu to silne, wielokrotne zgięcia i załamania, plamy, dziury po szpilkach i zszywkach, przybrudzenia i przebarwienia, ponaddzierane krawędzie, dziura na środku, okrągłe rogi i ogólnie nieatrakcyjny wygląd. Niewielkie kawałki banknotu mogą być brakujące, a banknot może być pomazany.


FAIR 

Bardzo zniszczony, brudny i podarty banknot. Większe kawałki banknotu mogę być pooddzierane lub brakujące. Duże części banknotu są niewyraźne.


POOR  

"Totalna szmata", bardzo zniszczony, poplamiony, podarty i z dużymi ubytkami. Może być posklejany taśmą aby się trzymał w jednym kawałku. Taki banknot jest brany pod uwagę w kolekcji jedynie w przypadku bardzo rzadkich egzemplarzy lub gdy jest to w ogóle jedyny znany egzemplarz danego banknotu.

 

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij