1. Na czas czytania danego tomu, najlepiej owiń go w papier lub załóż plastikową okładkę (jeśli książka ma twardą oprawę, na której już znajduje się dodatkowa papierowa oprawa, to oczywiście odłóż ją, żeby owinąć książkę).
2. Myj ręce przed czytaniem, żeby nie pobrudzić książki.
3. Staraj się nie czytać przy jedzeniu. W takiej sytuacji bardzo łatwo poplamić książkę w sposób, którego nie da się naprawić (a przy okazji osoby odchudzające się powinny pamiętać, że czytając w trakcie jedzenia, niestety więcej zjedzą niż planowały:)).
4. Odwracając kolejne strony, nie śliń palców. To niszczy rogi książki.
5. Nie zaginaj też rogów, żeby zaznaczyć gdzie skończyłeś czytać. Takie zagięcie nieodwracalnie zniszczy strukturę papieru i pozostawia ślad. Później kartka łatwo przedrze się w tym miejscu.
6. Do zaznaczania gdzie skończyłeś czytać, użyj zakładki. Do tego celu możesz wykorzystać przecież jakikolwiek kawałek papieru, który masz pod ręką.
7. Aby zaznaczyć gdzie skończyłeś czytać nigdy nie zostawiaj książki rozwartej, odłożonej grzbietem do góry. To bardzo niszczy i powoduje, że książka rozkleja się na grzbiecie.
8. Woda i wilgoć niszczą książki jak mało co. Nie trzymaj książek w zawilgoconych pomieszczeniach. Nigdy nie odkurzaj i nie czyść książek mokrą szmatką.
9. Książki najlepiej przechowywać w pozycji pionowej, jedna obok drugiej, na regale. Dobrze, żeby były lekko ściśnięte, bo to ogranicza dostęp tlenu, co dobrze wpływa na żywotność książek. Jeśli półka z książkami nie jest zapełniona, warto kupić specjalny stojak, który je przytrzyma. Natomiast nie używajmy w tym celu ostatniego tomu ustawiając go na ukos, bo w ten sposób książka może się odkształcić.
10. Warto, żeby książki stały na półce za szybą, bo to też ogranicza nadmiar powietrza i dodatkowo chroni przed kurzem.
11. Książki należy odkurzać suchą szmatką lub specjalną miotełką do kurzu, która ma bardzo delikatny włos. Tomy ustawione równo na półce można też bardzo uważnie i delikatnie odkurzyć odkurzaczem, używając małej szczoteczki z miękkim włosem.
12. Nie trzymaj książek w pobliżu grzejących kaloryferów i blisko okna gdzie silnie operuje słońce. Zbyt suche powietrze też działa niekorzystnie, może prowadzić do rozsychania książek, a promienie UV spowodują, że okładka spłowieje.
13. Jeśli książka ma duże uszkodzenia, najlepiej nie kombinować przy niej samodzielnie, ale zanieść ją do introligatora. Ale jeśli jest to jakiś drobiazg, można oczywiście zaradzić samemu. Ale trzeba pamiętać, żeby nigdy nie naprawiać książki za pomocą taśmy klejącej, która bardzo niszczy papier. Najlepiej użyć bibułki i kleju introligatorskiego (kosztuje ok. 3zł)
14. Zamoczonej książki nie wolno suszyć suszarką lub na ostrym słońcu. Trzeba każdą stronę przełożyć suchą bibułką i pozostawić w przewiewnym miejscu. Kilkakrotnie trzeba zmieniać bibułę zaraz po tym jak całkowicie nasiąknie.
tekst pochodzi z
http://www.tipy.pl/tipy_330,ksiazki-rekopisy-starodruki.html