Jak kolekcjonować monety?

Jak kolekcjonować monety?
29.04.2017
  1. Pojemnik do przechowywania. Podstawowym akcesorium niezbędnym do tego hobby jest odpowiedni pojemnik, który pozwoli na bezpieczne przechowywanie monet, jak też efektowne eksponowanie zbiorów. Możliwości jest mnóstwo, wybór ogromny. Można zdecydować się na klasyczny klaser z foliowymi przegródkami lub plastikowe kapsle, ale można też zainwestować w rozmaite, bardziej eleganckie kasety, pudełka czy kuferki. Do przechowywania cenniejszych eksponatów można kupić specjalne etui na pojedynczy egzemplarz.
  2. Pozostałe akcesoria. Angażując się w numizmatykę na poważnie na pewno warto też zaopatrzyć się w lupę, wagę, suwmiarkę i pęsetę, aby móc dokładnie badać, mierzyć i sprawdzać eksponaty do swojej kolekcji.Wszystkie te przyrządy łatwo znaleźć w specjalistycznych sklepach numizmatycznych, których jest wiele praktycznie w każdym większym mieście, a już na pewno bez problemu można je znaleźć w Internecie.
  3. Wybór głównego motywu kolekcji. Przed zakupem pierwszych eksponatów do kolekcji, warto zastanowić się nad jej motywem przewodnim. Kolekcje, które tworzą serie są cenniejsze niż egzemplarze dobierane przypadkowo. Można np. zdecydować się na monety związane z określonymi wydarzeniami lub postaciami, albo takie, które pochodzą z konkretnego okresu historycznego.
  4. Źródła wzbogacania kolekcji. Poszukiwanie i pozyskiwanie monet jest tym co stanowi istotę i największą przyjemność numizmatyki. Aby zdobywać eksponaty do kolekcji można czekać na kolejne edycje mennicy państwowej, ale warto też poszukiwać w antykwariatach, na pchlich targach, w sklepach specjalistycznych (stacjonarnych i internetowych), odwiedzać aukcje (również stacjonarne i internetowe), no a przede wszystkim korzystać ze spotkań z innymi pasjonatami tego hobby i wymieniać się z nimi zarówno egzemplarzami monet, jak i wiedzą na ich temat.
    Ponadto w Polsce istnieje Polskie Towarzystwo Numizmatyczne, które oferuje bardzo gruntowną i wszechstronną wiedzę na temat wszelkich zagadnień związanych z tym szlachetnym hobby.

Nasz serwis internetowy, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij